Midlertidigt udsolgt
Se alt fra mærket EGO
3-delt kugleventil i LF2 stål med kugle og spindel i rustfrit stål. Tilslutning med BW svejseender og fuldt gennemløb. Udblæsningssikker, antistatisk spindel.
Læs mere…
- Varenr.:419573012
- Typenr.:50 MM
pr. stk. | inkl. moms
5.887,00 kr.
Måske interessant?
Udforsk EGO
Se alt fra mærket
Beskrivelse
EGO DN50 3-delt kugleventil type 115 SGS-G
Denne 3-delte kugleventil fra EGO er fremstillet i LF2 stål med kugle og spindel i rustfrit stål. Ventilen har tilslutning med BW svejseender og tilbyder fuldt gennemløb. Den er udstyret med en udblæsningssikker, antistatisk spindel og kulstof/grafitforstærkede PTFE sæderinge.
Ventilen har en montagetopflange efter ISO 5211 standarden. Trykklassen varierer afhængigt af dimensionen: DN 50 - 65 har en trykklasse på ANSI 600 lbs / PN 100, mens DN 80 har en trykklasse på ANSI 400 lbs / PN 64. Ventilen er konstrueret som Fire Safe.
Specifikationer
- Udvendig diameter: 60,3 mm
- Godstykkelse: 5,54 mm
- Materiale: LF2 stål
- Kugle og spindel: Rustfrit stål
- Sæderinge: Kulstof/grafitforstærket PTFE
- Tilslutning: BW svejseender (Sch. 80)
- Trykklasse DN 50-65: ANSI 600 lbs / PN 100
- Trykklasse DN 80: ANSI 400 lbs / PN 64
Anvendelse
Ventilen er velegnet til brug med gas, damp, olie, procesvand og i den petrokemiske industri, samt on/offshore applikationer. Den kan anvendes som serviceventil eller med en påbygget aktuator som operativ ventil.
Godkendelser og certificering
- Lloyd's Register typegodkendelse
- DNV typegodkendelse
- API6, Firesafe godkendelse
- TÜV, 97/23/EC
- SIL3
- GOSTR
- DG 2638, kategori III
- CE 0038
- ATEX, EX I M2 / II 2 GD
- 3.1 certifikat på alle ventiler
Specifikationer
-
Varenummer:419573012
-
EAN nummer:Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Typenummer:50 MMNogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Diameter:60.3 mm
-
Dimension [dn]:50
-
Materiale:Stål
-
Producent/forhandler:EGO










