Midlertidigt udsolgt
Blødtættende butterflyventil med EPDM liner, disk i rustfri stål AISI 316 og ventilhus i sejjern. Tilslutning som Lug for indspænding mellem flanger.
- Varenr.:417001016
- Typenr.:DN 100
pr. stk. | inkl. moms
3.792,00 kr.
Måske interessant?
Beskrivelse
EGO DN 100 253L butterflyventil
Denne blødtættende butterflyventil er designet til pålidelig og effektiv regulering af flow i forskellige applikationer. Ventilen er ideel til brug i luft-, vand-, procesvand-, køl- og varmeanlæg, hvor der kræves sikker og holdbar ydeevne.
- EPDM liner vulkaniseret på phenolring
- Disk i rustfrit stål AISI 316
- Ventilhus i sejjern, EN-GJS 400
- Rustfri spindel med bøsninger i glasfiber
- Tilslutning som Lug for indspænding mellem flanger
- Med 10-positions greb
- F05 montagetopflange efter ISO 5211
- Trykklasse: PN 10/16
- Spindel tilslutning CH 11 h30
- Indbygningsmål: 43 mm
- Rør fri gang minimum: 32 mm
- Vægt: 4,3 kg
- Kv: 117 (m³/h ved trykfald på 1,0 bar)
Anvendelse
Denne ventil er velegnet til medier som luft, vand, procesvand, samt køl- og varmeanlæg. Materialerne EPDM og rustfrit stål er resistente over for en bred vifte af kemikalier inden for temperaturområdet -20°C til 110°C. Den kan anvendes som serviceventil og påbygges med aktuator som operativ ventil.
Yderligere information
Bemærk: Pressede svejsekraver iht. ISO i rustfrit stål passer ikke på disse ventiler. Kontakt BD Ventilcenter for vejledning.
Specifikationer
-
Varenummer:417001016
-
Typenummer:DN 100Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Diameter:100 mm
-
Dimension [dn]:100
-
Materiale:Rustfri stål
-
Mærke:EGO