Midlertidigt udsolgt (forventes på lager igen: 21-8-2026)
Se alt fra mærket EGO
3-vejs kugleventil i LF2 stål med kugle og spindel i rustfrit stål. Tilslutning med BSPP-gevindender eller BW Sch. 80 svejseender. Reduceret gennemløb, L-boret.
Læs mere…
- Varenr.:419580104
- Typenr.:15 MM L2
pr. stk. | inkl. moms
4.339,00 kr.
Måske interessant?
Se alt fra mærket
Udvalgte kategorier fra mærket
Beskrivelse
EGO kugleventil DN15 Lb 285 SGG-V BW Sch 80 Gas/damp
Denne 3-vejs kugleventil er fremstillet i LF2 stål med kugle og spindel i rustfrit stål. Den har en udblæsningssikker, antistatisk spindel og kulstof/grafitforstærkede PTFE sæderinge. Ventilen er udstyret med en montagetopflange i henhold til ISO 5211.
Tilslutningsmulighederne inkluderer BSPP-gevindender eller BW Sch. 80 svejseender. Ventilen har et reduceret gennemløb og er L-boret.
- Trykklasse: ANSI 600 lbs / PN 100
- Udvendig diameter: 21,3 mm
- Godstykkelse: 3,73 mm
Anvendelse
Ventilen er velegnet til brug med olie, procesvand, gasser og damp, og anvendes i den petrokemiske industri samt on/offshore-applikationer. Den kan bruges som serviceventil eller med en påbygget aktuator som operativ ventil.
Godkendelser og certificering
- Lloyd's Register typegodkendelse
- DNV typegodkendelse
- TÜV, 97/23/EC
- SIL3
- CE 0038
- ATEX, EX I M2 / II 2 GD
- 3.1 certifikat på alle ventiler
Specifikationer
-
Varenummer:419580104
-
EAN nummer:Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Typenummer:15 MM L2Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Diameter:21.3 mm
-
Dimension [dn]:15
-
Materiale:Stål
-
Producent/forhandler:EGO










