Hurtig levering

14 dages returret

Altid lave fragtpriser

vi tilbyder GLS, DAO, m.fl.

Private, erhverv, offentlig

vi handler med alle

Kæmpe udvalg

med over 100.000 varer

Switche

En switch bruges til at sammenkoble flere forskellige computere i et netværk ved hjælp af netværkskabler. Mangler du en ny og moderne switch til dit lille eller mellemstore netværk, så er du landet på den rette side – for her kan du finde vores udvalg af switches fra kvalitetsbevidste producenter som D-LINK og Lan-Com. Med en hurtig switch af høj kvalitet er du sikret effektiv dataoverførsel og stabilt signal.

   

  1. inkl. moms 9.154,00 DKK
  2. inkl. moms 12.155,00 DKK
  3. inkl. moms 4.277,00 DKK
  4. inkl. moms 7.721,00 DKK
  5. D-LINK PoE network switch, 8-ports, 10/100/1000Mbps, metal, grå

    D-LINK PoE network switch, 8-ports, 10/100/1000Mbps, metal, gray Something of a powerhouse when it comes to Power-over-Ethernet switches, this compact beauty offers PoE to 802.

    Varenr: DGS-1008MP

    inkl. moms 917,00 DKK
  6. D-Link Ethernet Switch, 5x10/100Mbps, metalkabinet, sort

    D-Link Ethernet Switch, 5x10/100Mbps, metalkabinet, sort Switch designet til høj ydeevne og lang holdbarhed. Metalkabinettet hjælper at beskytte mod stød, samtidig med at de...

    Varenr: DES-105

    inkl. moms 142,00 DKK
  7. D-Link netværksswitch, 8x10/100Mbps, 4xPOE, metalkabinet, sort

    D-Link netværksswitch, 8x10/100Mbps, 4xPOE, metalkabinet, sort D-Link DES-1008PA med 4 PoE-porte gør det nemt at tilslutte og strømforsyne Power over Ethenet (PoE)-enhede...

    Varenr: DES-1008PA

    inkl. moms 487,00 DKK
  8. D-Link DIN Rail PSU, 240W, 90-265VAC, Ultra Slim, sort

    D-Link DIN Rail PSU, 240W, 90-265VAC, Ultra Slim, black TS-35/7,5 or 15 mountable, ultra slim power supply unit from D-Link with an effect of 240W 48VDC • Input: 90...

    Varenr: DIS-N240-48

    inkl. moms 1.749,00 DKK
  9. D-link 24 x 10/100/1000BASE-T PoE ports (370W budget) Layer 3

    D-Link DGS-3131PS/SI, 24xGigabit RJ45 ports, 4x10GbE SFP+ ports, 370W PoE Budget, black The DGS-3130 Series is a range of Lite Layer 3 Stackable Managed Switches designed t...

    Varenr: DGS-3130-30PS/SI

    inkl. moms 8.788,00 DKK
  10. Cisco 52-Port Managed Switch, Gigabit, SFP, sort

    Cisco 52-Port Managed Switch, Gigabit, SFP, black 350 Series Switches are next-generation managed switches that offer excellent performance, rich features, and ease of use.

    Varenr: DEL3001003

    inkl. moms 4.438,00 DKK
  11. inkl. moms 8.931,00 DKK
  12. Edgeswitch 10X 8xGE 2xSFP PoE Passthrough

    Ubiquiti EdgeSwitch 10X - Switch - Managed - 8 x 10/100/1000 + 2 x Gigabit SFP - rack-mountable, wall-mountable - DC power.

    Varenr: UBI-ES-10X

    inkl. moms 963,00 DKK
  13. Ubiquiti Unifi Switch 10 Gigabit 6-port 802.3bt

    Ubiquiti UniFi Switch 6 CG PoE, 4-Ports, 10 Gigabit, PoE++, 2x SFP+, USB-C, silver The UniFi Switch delivers robust performance over its 6 independent switching ports.

    Varenr: UBI-US-XG-6POE

    inkl. moms 4.794,00 DKK
  14. Ubiquiti UFiber OLT4 4-Port optical line terminal, 512 ONU Client capa

    Ubiquiti UFiber OLT4 4-Port optical line terminal, 512 ONU Client capacity, 10 Gbps uplink, 1U, black Configuring a fiber network just became as easy as setting up a smartphone.

    Varenr: UBI-UF-OLT-4

    inkl. moms 7.597,00 DKK
  15. NETONIX Switch 12xGE PoE ports 2xSFP 24/48VH Desk/Wall

    Netonix WISP Switch WS-12-250-DC, 12xGBLAN ports, serial console port, PoE, black The Netonix WISP Switch model WS-12-250-DC is designed specifically for the WISP industr...

    Varenr: NTX-WS-12-250-DC

    inkl. moms 3.718,00 DKK
  16. NETONIX Switch WS-26-500-DC 24xGE PoE ports 2xSFP 500W

    Netonix WISP Switch WS-26-500-DC, 24xGBLAN ports, 2xSFP uplink ports, PoE, black The Netonix WISP Switch model WS-26-500-DC is designed specifically for the WISP industry wit...

    Varenr: NTX-WS-26-500-DC

    inkl. moms 6.359,00 DKK
  17. NETONIX WS Model 8 To 12 DIN Rail Monterings Kit

    Netonix DIN-8-10-12, DIN Rail Mounting Kit for, NTX-WS-8-250-DC/NTX-WS-8-250-AC/NTX-WS-10-250-AC/NTX-WS-12-250-AC/NTX-WS-12-250-DC Note, may not fit earlier models o...

    Varenr: NTX-DIN-8-10-12

    inkl. moms 246,00 DKK
  18. NETONIX WS-12-DC DIN Rail Monterings Kit

    Netonix DIN-12, DIN Rail Clasp, Bracket and Screws for NTX-WS-12-DC.

    Varenr: NTX-DIN-12

    inkl. moms 246,00 DKK
  19. NETONIX Switch WS-26-400-AC 24xGE PoE ports 2xSFP 400W

    Netonix WISP WS-26-400-AC 24-Port Managed Switch, PoE, 2x SFP, black The Netonix WISP Switch model WS-26-400-AC is designed specifically for the WISP industry with a rugge...

    Varenr: NTX-WS-26-400-AC

    inkl. moms 5.381,00 DKK
  20. Edgeswitch 10XP 8xGE w 24v Passive PoE 2xSFP

    Ubiquiti EdgeSwitch 10, supports 24V Passive PoE, 8xRJ45, 2xSFP, black Eight Gigabit RJ45 ports offer copper connectivity with 24V PoE output, while two SFP ports offer fibe...

    Varenr: UBI-ES-10XP

    inkl. moms 1.076,00 DKK
  21. GS1900-8HP

    Gs1900-8hp.

    Varenr: 4718937571925

    inkl. moms 1.010,00 DKK
  22. ZyXEL VES1724-55C

    ZyXEL 24-port VDSL2 Box DSLAM, 16k MAC adresses, 1U, QoS, Telco 50, Gigabit uplink/downlink, black.

    Varenr: 4718937582785

    inkl. moms 45.116,00 DKK
  23. inkl. moms 1.782,00 DKK
  24. Cisco 24-Port 10/100Mbps Switch

    Cisco Catalyst 3750 v2 24 ports switch, 24xRJ45 10/100Mbps, 2xSFP Gigabit, PoE 370W, 1U, refurbished, gray Note: this article is a so called refurbished article, means that i...

    Varenr: DEL1006754

    inkl. moms 1.162,00 DKK
  25. Aruba Switch 2920, 48-ports, Gigabit, PoE, 750W, Managed, sølv

    Aruba Switch 2920, 48-ports, Gigabit, PoE, 750W, Managed, silver The Aruba 2920 Switch Series provides security, scalability, and ease of use for enterprise edge, SMB an...

    Varenr: DEL1006027

    inkl. moms 9.713,00 DKK
  26. HP 1820-48G Switch

    HP 1820-48G Switch.

    Varenr: DEL1005342

    inkl. moms 2.623,00 DKK
  27. WS-C2960X-48LPS-L

    Ws-c2960x-48lps-l.

    Varenr: DEL1005138

    inkl. moms 20.504,00 DKK
  28. Cisco Catalyst 3750 Metro Series Switch

    Cisco Catalyst 3750 Metro, L3 managed 28-port switch, 24xRJ45 10/100Mbps, 4xSFP, 1U, refurbished, black Note, this item is a refurbished item, meaning it has previosly bee...

    Varenr: DEL1006634

    inkl. moms 940,00 DKK
  29. Allied Telesis AT-FS708/POE netværksswitch, Layer 2, 10/100Mbps, 8xRJ

    Allied Telesis AT-FS708/POE netværksswitch, Layer 2, 10/100Mbps, 8xRJ45, PoE, 1xSFP, metal, grå Netværksswitch med otte 10/100Mbps porte. Switchen kan strømforsyne op til ott...

    Varenr: AT-FS708-POE-50

    inkl. moms 1.786,00 DKK
  30. Switch Gigabit 4 port RJ45 + SFP Delock

    DeLOCK 4-port + 1SFP Gigabit Ethernet Switch, 4xRJ45 Gigabit, 1xSFP-slot, LED, fanless, black This Gigabit Ethernet Switch by Delock can be used to connect different networ...

    Varenr: 4043619877041

    inkl. moms 702,00 DKK
  31. NETONIX Switch 12xGE PoE ports 2xSFP

    Netonix WS-12-DC WISP Switch, 12xGBLAN ports, PoE, black The Netonix WISP Switch model WS-12-DC is designed specifically for the WISP industry with a rugged chassis an...

    Varenr: NTX-WS-12-DC

    inkl. moms 2.843,00 DKK
  32. D-LINK DGS-1210-28MP

    Varenr: DGS-1210-28MP

    inkl. moms 3.336,00 DKK
  33. D-Link Fast Ethernet Easy Desktop Switch, 8-port 10/100 Mbps, hvid

    D-Link Fast Ethernet Easy Desktop Switch, 8-port 10/100 Mbps, hvid Switch som er designet til høj ydeevne og lang holdbarhed takket være D-Link's Green teknologi.

    Varenr: GO-SW-8E

    inkl. moms 82,50 DKK
  34. D-LINK Switch DGS-3630-28SC/SI

    D-Link DGS 3630-28SC - Switch - L3 - Managed - 20 x Gigabit SFP + 4 x combo 1000Base-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ - rack-mountable.

    Varenr: DGS-3630-28SC/SI

    inkl. moms 13.558,00 DKK
  35. D-LINK 48-PORT, 4-PORT SFP+

    D-Link DGS-3000-52X 19" switch, 1U, 24xRJ45 10/100/1000Mbps + 4 10G SFP+, L2 managed, black The DGS-3000 Series Gigabit L2 Managed Switches provide wired Gigabit speeds...

    Varenr: DGS-3000-52X

    inkl. moms 6.389,00 DKK
  36. inkl. moms 4.875,00 DKK
  37. D-Link network switch, 8xRJ45, 2xSFP, PoE plus, Gigabit, sort/sølv

    D-Link network switch, 10/100/1000BASE-TX, 8xRJ45, 2xSFP, PoE+, Green Technology, Web GUI, metal, black/silver The DGS-1100 series Smart Switches are ideal for smalle...

    Varenr: DGS-1100-10MP

    inkl. moms 1.835,00 DKK
  38. D-Link EasySmart network switch, 5xRJ45, Gigabit, metal, sort/sølv

    D-Link EasySmart network switch, 5xRJ45, 10/100/1000Mbps, metal, black/silver With an easy to use web interface, this switch helps customers to quickly and easily deploy thei...

    Varenr: DGS-1100-05

    inkl. moms 259,00 DKK
  39. D-link 5-Port Ethernet Easy Desktop Switch, 5-port 10/100Mbps, hvid

    D-link 5-Port Ethernet Easy Desktop Switch, 5-port 10/100Mbps, hvid Simpel og effektiv switch til hjemme- og kontorbrug. Tydelige LED'er viser status for hver port.

    Varenr: GO-SW-5E

    inkl. moms 70,00 DKK
  40. D-Link DGS-3000-28X 19" switch, 1U, 28x RJ45 10/100/1000Mbps + 4 10G S

    D-Link DGS-3000-28X 19" switch, 1U, 28x RJ45 10/100/1000Mbps + 4 10G SFP+, L2 managed, black The DGS-3000 Series Gigabit L2 Managed Switches provide wired Gigabit speeds...

    Varenr: DGS-3000-28X

    inkl. moms 4.565,00 DKK
  41. D-Link EasySmart netværksswitch, 10/100/1000Mbps, 24xRJ45, PoE, metal

    D-Link EasySmart netværksswitch, 10/100/1000Mbps, 24xRJ45, PoE, metal, sort Gigabit Ethernet netværksswitch med 24stk 10/100/1000Mbps porte, hvoraf port 1-12 er PoE porte.

    Varenr: DGS-1100-24P

    inkl. moms 2.065,00 DKK
  42. D-Link 10-Port Managed switch, 2x SFP, 130W PoE+, Gigabit, hvid

    D-Link 10-Port Managed switch, 2x SFP, 130W PoE+, Gigabit, white The D-Link DGS-1210 Series Smart Managed Switches are the latest generation of switches to provide increase...

    Varenr: DGS-1210-10MP

    inkl. moms 1.930,00 DKK
  43. D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 48xRJ45, 4xSFP, meta

    D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 48xRJ45, 4xSFP, metal, Green Technology, sort/sølv Administrerbar, niveau 2. SFP-porterne kan klare både 100Mbps og 1000Mbp...

    Varenr: DGS-1210-52

    inkl. moms 2.717,00 DKK
  44. D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 24xRJ45, 4xSFP, meta

    D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 24xRJ45, 4xSFP, metal, Green Technology, sort/sølv Administrerbar, niveau 2. SFP-porterne kan klare både 100Mbps og 1000Mbp...

    Varenr: DGS-1210-28

    inkl. moms 1.176,00 DKK
  45. ZyXEL GS1200-5

    ZyXEL GS1200-5.

    Varenr: GS1200-5

    inkl. moms 237,00 DKK
  46. D-Link Gigabit Stackable SmartPro netværksswitch, Layer 2, 10/100/100

    D-Link Gigabit Stackable SmartPro netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 16xRJ45, 2xSFP, 2xSFP +, metal, sort/grå DGS-1510-serien er D-Links seneste generation SmartPr...

    Varenr: DGS-1510-20

    inkl. moms 1.765,00 DKK
  47. D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 12xRJ45, 4xSFP, meta

    D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 12xRJ45, 4xSFP, metal, Green Technology, sort/sølv Overvågningsbar, niveau 2. SFP-portene klare både 100Mbps og 1000Mbp...

    Varenr: DGS-1210-16

    inkl. moms 948,00 DKK
  48. inkl. moms 207,00 DKK
  49. inkl. moms 260,00 DKK
  50. D-Link 16-port Gigabit Easy Desktop Switch, 16-port 10/100/1000Mbps, s

    D-Link 16-port Gigabit Easy Desktop Switch, 16-port 10/100/1000Mbps, sort Switch som er udformet til høj præstation og lang holdbarhed takket være D-Links Green teknologi.

    Varenr: GO-SW-16G

    inkl. moms 470,00 DKK
  51. inkl. moms 4.317,00 DKK
  52. inkl. moms 6.705,00 DKK
  53. inkl. moms 865,00 DKK
  54. inkl. moms 619,00 DKK
  55. inkl. moms 154,00 DKK
  56. inkl. moms 418,00 DKK
  57. inkl. moms 112,00 DKK
  58. IPS Switch

    Industrial 8-port PoE switch, 30W, IP40, 6xRJ45 10/100Mbps, 2xSFP LC-port, 20km 1310nm, 802.3af/at, black 8-Port 10/100M Industrial POE Switch, with 4x 10/100M POE ports,...

    Varenr: 7333048014955

    inkl. moms 1.707,00 DKK
  59. ZyXEL XGS3700-24

    Varenr: XGS3700-24

    inkl. moms 13.672,00 DKK
  60. ZyXEL XGS1930-52

    Zyxel XGS1930-52 - Switch - smart - 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ - rack-mountable.

    Varenr: XGS1930-52

    inkl. moms 4.863,00 DKK
  61. ZyXEL XGS1930-28

    Zyxel XGS1930-28 - Switch - smart - 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ - rack-mountable.

    Varenr: XGS1930-28

    inkl. moms 2.324,00 DKK
  62. D-Link DGS-3420-52P

    Varenr: DGS-3420-52P

    inkl. moms 20.841,00 DKK
  63. ZyXEL GS1008-HP 8-Port Unmanaged PoE switch, Fanless, Gigabit, 60W PoE

    ZyXEL GS1008-HP 8-Port Unmanaged PoE switch, Fanless, Gigabit, 60W PoE, silver The Zyxel GS1008HP is equipped with 8 gigabit Ethernet ports, all of which are PoE ports tha...

    Varenr: GS1008-HP

    inkl. moms 543,00 DKK
  64. GS1100-16

    Gs1100-16.

    Varenr: 4718937571376

    inkl. moms 520,00 DKK
  65. inkl. moms 250,00 DKK
  66. D-Link Gigabit Ethernet Switch, 5x10/100/1000Mbps, metalkabinet, sort

    D-Link Gigabit Ethernet Switch, 5x10/100/1000Mbps, metalkabinet, sort Switch designet for høj ydeevne og lang holdbarhed. Metalkabinettet hjælper med at beskytte mod stød...

    Varenr: DGS-105

    inkl. moms 197,00 DKK
  67. D-Link 44-port GE PoE 370W Layer 3 Stackable Managed Gigabit Switch in

    D-Link DGS-3630-52PC/SI, 52-Port Layer 3 Stackable Managed Gigabit Switch including 4x10GbE Ports, black The DGS-3630 Series Layer 3 Stackable Managed Switches are designe...

    Varenr: DGS-3630-52PC/SI

    inkl. moms 40.237,00 DKK
  68. inkl. moms 2.736,00 DKK
  69. D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000BASE-TX, 8xRJ45, 2xSFP, Po

    D-Link netværksswitch, Layer 2, 10/100/1000BASE-TX, 8xRJ45, 2xSFP, PoE, Green Technology, Web GUI, metal, sort/sølv DGS-1210-seriens smart switche er perfekt til mindr...

    Varenr: DGS-1210-08P

    inkl. moms 1.001,00 DKK
  70. inkl. moms 958,00 DKK
  71. inkl. moms 94,00 DKK
  72. Cisco 10-Port Managed Switched, Gigabit, SNMP, SFP, sort

    Cisco 10-Port Managed Switched, Gigabit, SNMP, SFP, black The SG350-10 Switch is an eight port Gigabit managed Switch that will build and expand your connectivity deliverin...

    Varenr: DEL3001001

    inkl. moms 1.072,00 DKK
  73. ZyXEL VES1724-56B2

    ZyXEL 24-port VDSL2 Box DSLAM, 16k MAC adresses, 1U, QoS, Telco 50, Gigabit uplink/downlink, black.

    Varenr: 4718937580132

    inkl. moms 28.878,00 DKK
  74. inkl. moms 3.776,00 DKK
  75. ZyXEL Switch GS108B V3 8X1GbE

    ZyXEL GS-108BV3, Gigabit Ethernet switch, 8xRJ45, 10/100/1000 Mbps, 100-240V, metal The switch has automatic adaptation to network speed (autosensing) and duplex mode for eas...

    Varenr: 7886320651

    inkl. moms 194,00 DKK

   

Men vi ved jo også godt, at markedet for forskellig switche er meget stort – og at det kan være noget af en jungle at navigere i. Hos WATTOO.DK vil vi dog gerne hjælpe dig bedst muligt videre, hvorfor du i det følgende kan finde en guide til valg af switch til netop dit netværk. Er du i tvivl om hvordan du skelner de forskellige modeller fra hinanden, eller hvad du skal være særligt opmærksom på – så skal du blot læse med her.

Guide til køb af switch

De fleste virksomheder, skoler eller foreninger gør brug af switche – og måske benytter du allerede en switch i dit private hjemmenetværk. En switch er nemlig en super simpel måde at koble flere forskellige computere på samme netværk, kun ved brug af flere netværkskabler. Men der er naturligvis forskel på switches, og det er langt fra alle modeller, der er lige gode. Du kan dog være helt sikker på, at de modeller du finder her på siden, lever op til de strengeste krav om kvalitet og holdbarhed.

Det første du skal gøre dig af tanker, når du er på udkig efter en ny switch, er hvor hurtig den skal være. Dette udtrykkes ved hvor mange megabyte data der kan overføres per sekund; og som udgangspunkt kommer de fleste switches med det man kalder 10/100 mbps (megabyte per second).

Til almindeligt brug i små eller mellemstore netværk, er en datahastighed på 100 mbps typisk tilstrækkeligt; og det er da også fortsat standarden for langt de fleste switches. Dog bliver det mere og mere normalt, at switches nu også findes i helt op til 1000 mpbs. I takt med at fibernet bliver mere og mere udbredt, vil det givetvis også blive endnu mere udbredt med hurtigere switches.

Det næste du bør overveje, er hvor mange porte du har brug for, fra din switch. Portene er nemlig din adgang til netværket, og jo flere porte du har i din switch – jo flere computere vil også kunne kobles på netværket. Som udgangspunkt kommer de fleste switches her på siden med fem porte; men det er naturligvis også muligt at finde switches med mange flere. Har du et større behov, så finder du også her på WATTOO.DK switche med op til 24 porte.

Slutteligt så bør du naturligvis altid have øje for, hvilken producent der har lavet din switch. Switches fra anerkendte producenter er nemlig ikke kun din garanti for lang holdbarhed og god kvalitet – de er typisk også nemmere at sætte op. Det er nemlig oftest sådan med switches af bedre kvalitet, at der ikke kun er skruet op for pålideligheden og byggekvaliteten – men også at der er brugt flere penge på brugervenlighed og nem opsætning.

Se alle produkter i kategorien Elartikler - Datamateriel

Tryk for at åbne chatten
Skriv til os