Levering: 
Total inkl. moms: 
Rediger Til kassen

fischer Betonskrue FBS II 10,0 x 100 mm, C3, 6-kant

Fischer betonskrue FBS II 10x100 mm med 6-kant hoved af stål, vist på hvid baggrund.Symbol for R120 brandgodkendelse på rød baggrund, angivende 120 minutters brandmodstand.Symbol for seismisk godkendelse C2 på rød baggrund, indikerende modstand mod jordskælv.Symbol for sprinkler godkendelse på rød baggrund, relevant for brandbeskyttelse i bygninger.ETA og CE mærker på hvid baggrund, der bekræfter europæisk teknisk vurdering og overensstemmelse for byggevarer.
10+ stk. på lager
GLS Pakkeshop 39,00 kr. (leveres torsdag d. 24/9)
MetodePrisLeveres
GLS Pakkeshop39,00 kr.Torsdag d. 24/9
GLS Erhverv49,00 kr.Torsdag d. 24/9
GLS Hjemmelevering59,00 kr.Torsdag d. 24/9
Direkte levering149,00 kr.Onsdag d. 23/9
Click&Collect i Svenstrup (9230)0,00 kr.Onsdag d. 23/9
Oplyste datoer gælder ved bestilling inden tirsdag 15.30
Se alt fra mærket Fischer
fischer UltraCut FBS II CP US betonskrue med innovativ overfladebehandling for ekstra korrosionsbeskyttelse. Hurtig installation med savtænder og ETA-godkendelse. Læs mere…
  • Varenr.: 
    516745195
  • EAN nr.: 
    4048962403275
  • Typenr.: 
    557790
pr. stk. inkl. moms
1.042,00 kr.

Måske interessant?

Beskrivelse

fischer Betonskrue FBS II CP US, 10 x 100 mm

Den innovative fischer UltraCut FBS II CP US betonskrue er designet til hurtig og sikker installation. Med en avanceret overfladebehandling, der giver markant forbedret korrosionsbeskyttelse (testet til over 2.000 timer i salttågetest), sikrer denne skrue en langvarig og pålidelig forankring.

Nøglefunktioner og Fordele

  • UltraCut Teknologi: Savtænderne muliggør en hurtig og nem installation direkte i betonen.
  • Forbedret Korrosionsbeskyttelse: Overfladebehandlingen yder ekstra beskyttelse mod rust.
  • Ekspansionsfri Forankring: Tillader korte kant- og indbyrdes afstande, hvilket giver fleksibilitet i monteringen.
  • Fleksible Indstøbningsdybder: Tre godkendte indstøbningsdybder giver mulighed for tilpasning til forskellige krav.
  • Justerbar Montering: Skruen kan skrues ind og ud op til to gange, hvilket tillader justering af det monterede inventar.
  • Reduceret Vedligehold: I mange installationer, især i lofter og gulve, er borehulsrensning ikke nødvendig. Ved huller i gulvet skal hullet dog bores tre gange dybere end borets diameter.

ETA-godkendelser og Sikkerhed

fischer FBS II betonskruen er ETA-godkendt til brug i både revnet og ikke-revnet beton. Den opfylder krav til seismiske belastninger (C1 og C2) og er klassificeret til brandbestandighed klasse R 120, hvilket sikrer høj sikkerhed under kritiske forhold.

Tekniske Specifikationer og Anvendelsesområder

  • Materiale: Stål
  • Hovedtype: 6-kant (SW 15)
  • Dimensioner: Diameter 10 mm, Længde 100 mm, Nyttelængde 45 mm.
  • Godkendt til: Beton C20/25 til C50/60 (revnet og ikke-revnet).
  • Velegnet til: Massiv beton, massive byggematerialer og murværk med tæt struktur.
  • Anvendelser: Ideel til montering af rækværk, konsoller, fundamenter, metalprofiler, stålkonstruktioner, facader og beskyttelsesbarrierer.

Specifikationer

  • Varenummer:
    516745195
  • EAN nummer: 
    4048962403275
    Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
  • Typenummer: 
    557790
    Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
  • Varens primære kategori:
  • Anker diameter:
    10mm
  • Borediameter:
    10mm
  • Borehulsdybde:
    10mm
  • Diameter:
    10 mm
  • Dimension:
    10x100 45/35/15US
  • EA varenummer:
    2138723
  • Hovedtype:
    6-kant
  • Indhold:
    50 stk.
  • Kærv:
    SW15
  • Længde:
    10 mm
  • Materiale:
    Stål
  • Nyttelængde:
    45mm
  • Producent/forhandler:
    Fischer
Mangler chatten?
Ret samtykke!