Billigste fragt: GLS Pakkeshop 39,00 kr. (leveres fredag d. 15/8)
Se alle muligheder
Metode | Pris | Leveres |
---|---|---|
GLS Pakkeshop | 39,00 kr. | Fredag d. 15/8 |
DAO Pakkeshop | 45,00 kr. | Fredag d. 15/8 |
GLS Hjemmelevering | 49,00 kr. | Fredag d. 15/8 |
GLS Erhverv | 49,00 kr. | Fredag d. 15/8 |
DAO Hjemmelevering | 55,00 kr. | Fredag d. 15/8 |
Direkte levering | 149,00 kr. | I morgen |
Click&Collect i Svenstrup (9230) | 0,00 kr. | I morgen |
- Varenr.:900028183
- EAN nr.:5709894053950
- Typenr.:05395
Måske interessant?
Beskrivelse
Anvendelsesmuligheder
Kema el-isoleringsspray ELS-33 er tilsat rusthæmmende additiver og efterlader en sej, isolerende voks/gummiagtig film, der yder effektiv beskyttelse i mindst 12 måneder, afhængigt af forholdene.
Den kan anvendes til beskyttelse af maskiner og værktøj i drift eller under oplagring, samt på stykgods, armaturer, anlæg, udstyr og halvfabrikata, der skal transporteres eller lagres.
Sprayen trænger ind i wirer og beskytter kordellerne, samtidig med at den efterlader en voksagtig, beskyttende hinde på wirens overflade. Den er velegnet til både ind- og udvendig beskyttelse af stålkonstruktioner og elektriske komponenter.
Fugtige stålemner kan behandles direkte uden forudgående aftørring, da ELS-33 virker vandfortrængende og er stærkt isolerende i stik og samledåser.
Egenskaber
- Beskytter mod fugt på elektriske komponenter
- Beskytter værktøj, stykgods, maskiner, wirer etc. mod fugt og rust
- Til langtidskonservering
- Efterlader en sej, isolerende voks/gummiagtig film
- Effektiv op til 130°C
Anvendelse
Sprayen har en tørretid på 30-40 minutter, afhængigt af omgivelserne, og efterlader en stærkt vedhæftende, sej, tynd hinde med en gul/brun farve. Hvis det ønskes, kan den fjernes med EA-264 motorrens.
Bemærk: Ved påføring i tætsluttende el-skabe bør man sikre fuldstændig afdampning af drivmiddel inden lukning af skabet.
Personlige værnemidler
Åndedrætsværn: Produktet indeholder lavtkogende væsker, der adsorberes dårligt på kulfiltre. Anvend derfor friskluftforsynet åndedrætsværn. I de fleste tilfælde vil en maske med en filterindsats, der er beregnet til kulbrinteopløsningsmidler, være tilstrækkeligt, da produktet normalt kun anvendes meget kort tid ad gangen.
Anbefalede handsker: Nitril, SOL-VEX eller NITRILON. Brug beskyttelsesbriller ved risiko for stænk i øjnene.
Specifikationer
-
Varenummer:900028183
-
EAN nummer:5709894053950Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Typenummer:05395Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Mærke:Kema
-
Se alt fra mærket: