Huawei inverter 3-faset, 40 kW, SUN2000-40KTL-M3, 4MPPT
Se alt fra mærket Huawei
Huawei SUN2000-40KTL-M3 3-faset Smart String Inverter med en nominel effekt på 40,0kW og 4 MPP trackere. Dongle er tilkøb. Mulighed for IntelliCharge AI-integration. Læs mere…
  • Typenr.:
    SUN2000-40KTL-M3
Beskrivelse
Huawei SUN2000-40KTL-M3 Inverter
Huawei SUN2000-40KTL-M3 er en 3-faset Smart String Inverter med en nominel effekt på 40,0kW og 4 MPP trackere. Bemærk, at dongle er tilkøb. Der er mulighed for IntelliCharge AI-integration.
Bestilling af IntelliCharge AI: Måneds- og årslicenser til Huawei Inverter
Bestilling af IntelliCharge AI: 10-års licens til Huawei Inverter
Tekniske Specifikationer
  • Max. Effektivitet: 98.7%
  • Europæisk Effektivitet: 98.4%
Input
  • Max. Input Spænding: 1100 V
  • Max. Strøm per MPPT: 26 A
  • Max. Kortslutningsstrøm per MPPT: 40 A
  • Start Spænding: 200 V
  • MPPT Driftsspændingsområde: 200 V ~ 1000 V
  • Nominel Input Spænding: 600 V
  • Antal Inputs: 8
  • Antal MPP Trackere: 4
Output
  • Nominel AC Aktiv Effekt: 40,000 W
  • Max. AC Tilsyneladende Effekt: 44,000 VA
  • Nominel Output Spænding: 230 Vac / 400 Vac, 3W/N+PE
  • Nominel AC Netfrekvens: 50 Hz / 60 Hz
  • Nominel Output Strøm: 57.8 A
  • Max. Output Strøm: 63.8 A
  • Justerbart Effektfaktorområde: 0.8 LG ... 0.8 LD
  • Max. Total Harmonisk Forvrængning: < 3%
Display og Kommunikation
  • Display: LED Indikatorer, Integreret WLAN + FusionSolar APP
  • RS485: Ja
  • Smart Dongle: WLAN/Ethernet via Smart Dongle-WLAN-FE (Valgfrit)
  • 4G / 3G / 2G via Smart Dongle-4G (Valgfrit)
  • Topologi: Transformerløs
  • Typenummer:
    SUN2000-40KTL-M3
  • Watt:
    40 kW