| Metode | Pris | Leveres |
|---|---|---|
| GLS Pakkeshop | 39,00 kr. | Tirsdag d. 22/9 - fredag d. 2/10 |
| GLS Erhverv | 55,00 kr. | Tirsdag d. 22/9 - fredag d. 2/10 |
| GLS Hjemmelevering | 59,00 kr. | Tirsdag d. 22/9 - fredag d. 2/10 |
| Click&Collect i Svenstrup (9230) | 0,00 kr. | Mandag d. 21/9 - torsdag d. 1/10 |
- Varenr.:4014855172368
- EAN nr.:4014855172368
- Typenr.:262937
Måske interessant?
Beskrivelse
Kronenflex skæreskiver A60 Extra 125x1 plan metal
Kronenflex skæreskiver A60 Extra er kendetegnet ved et meget godt forhold mellem pris og ydelse. Skiverne er beregnet til brug på vinkelslibere og anvendes især af:
- låsesmede
- anlægsbyggeri
- stålbyggeri
- reparationsarbejde
Med en tykkelse på 1,0 mm er disse skæreskiver ekstremt tynde. De er derfor perfekte til afkortning af tynde rør eller til skæring af metalplader og profiler. Med et lavt kontakttryk opnås en høj arbejdshastighed med Kronenflex skæreskiver. Produkterne er optimeret til bearbejdning af rustfrit stål og metal.
Egenskaber for Kronenflex skæreskiver A60 Extra
Den relativt hårde skæreskive har en høj aggressivitet og en lang levetid. Den lave skivetykkelse på 1,0 mm resulterer i en lav gratdannelse. Den termiske belastning på emnet og skiven forbliver også minimal. For at give disse Kronenflex-skæreskiver den nødvendige stabilitet er de forstærket med glasfibervæv. Aluminiumoxid-slibekornene sidder mellem de enkelte lag af glasfibervævet. Aluminiumoxid, såkaldt korund, danner et blokagtigt korn af uregelmæssige krystaller. Det er hårdt og sejt. Da der kun anvendes syntetisk fremstillet korund, sikrer Klingspor en ensartet kvalitet på hver enkelt skive.
Hvad du skal være opmærksom på ved brug af A60 Extra
For at opnå et optimalt sliberesultat er den hastighed, der anvendes på vinkelsliberen, og kontakttrykket under arbejdet afgørende. Klingspor angiver en maksimalt tilladt hastighed for hver af Kronenflex-skærekiverne. Af sikkerhedshensyn må denne ikke overskrides. Brugerne opnår de bedste sliberesultater ved en hastighed, der ligger lige under den maksimalt tilladte specifikation. Hvis hastigheden er for lav, hopper skæreskiven lidt. Dette medfører, at skivens skærekant slides ujævnt, hvilket kan forværre arbejdsresultatet og i værste fald gøre skiven ubrugelig. Kontakttrykket skal vælges således, at skiven bevæger sig hurtigt gennem materialet. Hvis kontakttrykket er for lavt, vil dette hurtigt føre til høje temperaturer på grund af en længere skæretid. Hvis specifikationerne for kontakttryk og maksimal hastighed overholdes, opnår professionelle og gør-det-selv-folk optimale arbejdsresultater med A60 Extra.
Specifikationer
-
Varenummer:4014855172368
-
EAN nummer:4014855172368Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
Typenummer:262937Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
-
anvendes til:Metal, rustfrit stål
-
Huldiameter:22,23mm
-
Producent/forhandler:Klingspor










