Billigste fragt: GLS Pakkeshop 39,00 kr. (leveres onsdag d. 12/11 - tirsdag d. 18/11)
Se alle muligheder
| Metode | Pris | Leveres | 
|---|---|---|
| GLS Pakkeshop | 39,00 kr. | Onsdag d. 12/11 - tirsdag d. 18/11 | 
| GLS Hjemmelevering | 49,00 kr. | Onsdag d. 12/11 - tirsdag d. 18/11 | 
| GLS Erhverv | 49,00 kr. | Onsdag d. 12/11 - tirsdag d. 18/11 | 
| Click&Collect i Svenstrup (9230) | 0,00 kr. | Tirsdag d. 11/11 - mandag d. 17/11 | 
- Varenr.:047512042
 - EAN nr.:4015211345655
 - Typenr.:345655
 
Måske interessant?
Beskrivelse
42 mm Profipress G bøjning, 45°
Denne 45° bøjning er ideel til installation af fyrings- og dieselolieledninger. Den anvender en hurtig koldsamlingsteknik, som giver flere fordele:
- Ingen lodde- eller svejsesamlinger
 - Minimal brandfare – særligt vigtigt ved renoveringsarbejde
 
Profipress G-fittings er udstyret med SC-Contur, en funktion der gør upressede samlinger synlige under en tæthedsprøve. Disse forbindelser er uadskillelige og har stor trækbrudstyrke.
Den formstabile konstruktion sikrer hurtig og renlig installation af kælder-, stige- og etageledninger i gasinstallationer samt suge- og trykledninger i fyringsolieinstallationer.
Et omfattende sortiment af rørsamlinger muliggør mange installations- og tilslutningsvarianter. Fitting-dimensioner: 12, 15, 18, 22, 28, 35, 42, 54, 64 mm (til fyrings- og dieselolieledninger op til 35 mm). Passer til kobberrør, der opfylder DIN EN 1057, som f.eks. SANCO-, WICU- og cuprotherm-rør.
Anvendelse af kobber/rødgods og kobber/kobber giver mulighed for at bibeholde traditionelle installationsmetoder.
Med det elektrohydrauliske systempressværktøj eller det ledningsfri akku-systempressværktøj etableres en uadskillelig, kraftoverførende forbindelse.
Anvendelsesområder for Profipress G:
- Naturgas
 - Flaskegas
 - Fyringsolie
 - Dieselolie
 
Maksimumværdier for driftstemperatur og -tryk for de forskellige anvendelsesområder er anført i den tekniske dokumentation.
Viega-kobber- og rødgods-pressfittings, der er markeret med en gul firkant og mærket med Gas PN5 GT/1, er de eneste, der kan bruges til gasinstallationer samt installation af fyrings- og dieselolieledninger.
Kobberrørsamlingssystem med press-samlingsteknik til gasinstallationer og til installation af fyringsolie- og dieselolieledninger samt som suge- og trykledning.
Udforsk Viega
Specifikationer
- 
                            Varenummer:047512042
 - 
                            EAN nummer:4015211345655Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
 - 
                            Typenummer:345655Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv.
 - 
                            Kategori:
 - 
                            Antal presmuffer:2Stk
 - 
                            Bakker:V bakker
 - 
                            Diameter:42 mm
 - 
                            Grad:45 °
 - 
                            Materiale:Gas
 - 
                            Rørdimension 1:42mm
 - 
                            Rørdimension 2:42mm
 - 
                            Samling:Muffe
 - 
                            Udformning:Muffe/muffe
 - 
                            Vinkel:45gr
 - 
                            Producent/forhandler:Viega
 












