Billigste fragt: GLS Pakkeshop 39,00 kr. (leveres torsdag d. 4/9)
Se alle muligheder
Metode | Pris | Leveres |
---|---|---|
GLS Pakkeshop | 39,00 kr. | Torsdag d. 4/9 |
GLS Hjemmelevering | 49,00 kr. | Torsdag d. 4/9 |
GLS Erhverv | 49,00 kr. | Torsdag d. 4/9 |
Direkte levering | 149,00 kr. | I morgen |
Click&Collect i Svenstrup (9230) | 0,00 kr. | I morgen |
Svagstrømstrykket fra LK kan bruges til 5-24Vdc og kan f.eks. styrer kiprelæer, lysdæmperer, IHC input moduler. Hver tangent har 2 seperate tryk (microswitch), et til venstre og et til højre, som kan aktiveres hver for sig, samt 1 lysdiode i venstre øverste hjørne. Kan monteres på dåser, underlag eller direkte på væg.
- Varenr.:1092001184
- EAN nr.:5703302097819
- Typenr.:507D6511, AAK507D6511
Tilbehør
Andre købte også
Måske interessant?
Beskrivelse
Anvendes f.eks. til betjening af elektronik, lysdæmperer, IHC input moduler osv. som styres med 5-24Vdc signaler. Lysdioden eller -dioderne kan bruges til at indikere en status (om noget er tændt eller slukket) eller som ledelys, hvor de er tændt konstant, så det er nemmere at finde trykket i mørke.
Svagstrømstrykket kan monteres med træskruer direkte på væg eller gerigt, eller vha. afbryderskruer i dåser. De kan også monteres i underlag og panelunderlag, men der skal normalt bruges ekstra tilbehør i form af skruetårne som fastgøres i dem først, da trykkene ikke er forsynet med gribekløer.
Hver tangent har 2 stk. forseglede støvtætte mikrokontakter, som har adskilte sluttefunktioner, der aktiveres ved at trykke på henholdsvis højre og venstre side af tangenten. Derudover har hver tangent en rød lysdiode i venstre øverste hjørne. Alle trykkene og LEDen har fælles 0V klemme.
På bagsiden er indsatsen forsynet med skrueklemmer for tilslutning og sløjfning af svagstrømsledninger. Se specifikationer for tekniske oplysninger.
Udforsk Øvrige
Specifikationer
-
Varenummer:Vælg en variant først1092001184Værdien af denne specifikation afhænger af den valgte variant.
-
EAN nummer:Vælg en variant først5703302097819Værdien af denne specifikation afhænger af den valgte variant.
Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv. -
Typenummer:Vælg en variant først507D6511, AAK507D6511Værdien af denne specifikation afhænger af den valgte variant.
Nogle produkter sælges under flere forskellige type nr., EAN nr. osv. -
Kategori:
-
IP-klasse (kapslingsklasse):IP20
-
Kontaktsæt:2 x slutte microswitch (forventet levetid 300.000 koblinger ved maks. belastning, kontaktmodstand maks. 100mΩ ved 5Vdc / 1mA)
-
Mærkespænding:Kontaktsæt: 5-24Vdc, LED: 24Vdc
-
Mærkestrøm:Kontaktsæt: 1-50mA, LED: 1mA pr. diode ved 24Vdc
-
Tilslutningsklemmer:2 stk. skrueklemmer for signal fra tryk, 1 stk. skrueklemme for 24Vdc til LEDer og 1 stk. skrueklemme for fælles 0V/stel. Passer til Ø0,3 til 0,6 mm stiv og Ø0,4 til 0,8 mm mangekoret ledning. Maks. Ø1,4 med isolering. Maks. 2 ledninger pr. klemme.
-
Farve og afdækningstype:Hvid
-
Halogenfri (yderligere information):PVC fri, Halogenfri, Overholder RoHS direktivet
-
Halogenfri:Ja
-
Modul betegnelse:1 modul
-
Overflade:Standard
-
Modul bredde:1 modul
-
Modul højde:1 modul
-
Montering & tilbehør:Kan ikke monteres med gribekløer. Leveres uden skruer eller kløer. Skal monteres med afbryderskruer i dåse. I underlag og panelunderlag bruges skruetårne/skrueindlæg. Kan monteres direkte på væg med små træskruer.
-
Producent/forhandler:Lauritz Knudsen
Varianter
-
FUGA, Svagstrømstryk med 2 tryk og 1 lysdiode pr. tangent, hvid – Lauritz Knudsen20+ stk. på lager- Varenr.:1092001184
pr. stk. | inkl. moms156,00 kr.